Zapojte sa do medzinárodnej kampane Vlajka pre Tibet 2022

Jeho Svätosť 14. dalajlama, súčasný duchovný a bývalý politický vodca Tibeťanov

Vlajka pre Tibet 2022 je medzinárodná kampaň, ktorej cieľom je upozorniť na porušovanie ľudských práv v Tibete vyvesením tibetskej vlajky v deň 63. výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou – 10. marca 2022.

Cez stránku www.vlajkapretibet.sk sa môžu zapojiť samosprávy, jednotlivci aj právnické osoby – každý, kto chce podporiť Tibeťanov v boji za ich ľudské práva.

Vyvesenie tibetskej vlajky je silné gesto solidarity, obzvlášť v tomto ťažkom období, keď protest Tibeťanov proti porušovaniu ich základných ľudských práv vrcholí tým najzúfalejším spôsobom – samoupaľovaním. Podľa dostupných údajov došlo od februára 2009 do decembra 2019 k samoupáleniu až 156 obetí (https://www.savetibet.org/resources/fact-sheets/self-immolations-by-tibetans/).

Tibetská asociácia

Vlajka pre Tibet je na Slovensku organizovaná mimovládnou organizáciou Tibetská asociácia (www.tibetania.sk), ktorá podporuje Tibeťanov a šíri kultúrne bohatstvo Tibetu na území SR, s podporou doktorky Ivety Plšekovej.

Dovoľte nám, zdôrazniť, že k oficiálnej účasti je potrebné sa prihlásiť cez stránku www.vlajkapretibet.sk – stačí zadať emailovú adresu, meno, mesto, prípadne odkaz a potvrdiť e-mail, ktorý vám príde – nie je potrebná registrácia!

Kampaň vznikla v polovici deväťdesiatych rokov v západnej Európe s úmyslom upriamiť pozornosť verejnosti na dlhodobé porušovanie ľudských práv v Tibete. Aktivita, do ktorej sa tradične zapájajú mestá, mestské časti, obce, kraje či okresy, má u našich českých susedov tradíciu od roku 1996 a v roku 2019 sa do nej zapojilo viac ako 800 samospráv vrátane Prahy a jej mestských častí.

Na Slovensku sa tradícia tejto kampane počíta od roku 2010, keď sa do nej prvýkrát zapojila Bratislava, a to Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava – Staré Mesto a Bratislava – Petržalka (http://bratislava.sme.sk/c/5278820/mesto-upozornuje-na-tibet-na-okne.html ). Stalo sa tak na podnet poslankyne Ivety Plšekovej a poslanca Ernesta Husku.

Od roku 2013 sa do kampane môžu na Slovensku zapájať aj jednotlivci a právnické osoby.

Zapojte sa aj Vy do kampane Vlajka pre Tibet 2022 vyvesením tibetskej vlajky 10. marca 2020 a vyjadrite symbolicky svoju podporu a upozornite tak na porušovanie ľudských práv v Tibete, ďakujeme!