Slovensko Tibet podporuje: 160 vyvesených vlajok je toho dôkazom

Od tibetského národného povstania proti okupácii Čínou ubehlo 10. marca 2014 už 55 rokov. Pri tejto príležitosti vyvesili obyvatelia Slovenska 160 tibetských vlajok na znak solidarity a súdržnosti s utlačovanými Tibeťanmi. Udialo sa tak v rámci medzinárodnej kampane Vlajka pre Tibet, ktorú každoročne organizuje Tibetská asociácia v spolupráci s jej iniciátormi Ivetou Plšekovou a Ernestom Huskom. Do akcie sa oficiálne zapojilo osem samospráv vrátane hlavného mesta, jedenásť právnických osôb a viac než 140 vlajok vztýčili jednotlivci po celom Slovensku.

Celkovo bolo 160 tibetských národných vlajok s dvoma snežnými levmi na vrchole zasneženej hory a so žiariacim slnkom symbolizujúcim radosť zo slobody vyvesených v 27 obciach po celom Slovensku a to v Banskej Bystrici, Bratislave, Detve, Dubnici nad Váhom, Galante, Gelnici, Košiciach, Krupine, Martine, Medzeve, Myjave, Nitre, Nových Zámkoch, Pezinku, Piešťanoch, Poprade, Považskej Bystrici, Preše, Púchove, Senci, Šali, Trenčianskych Tepliciach, Trnave, Veľkom Krtíši, Vrútkach, Zvolene a Žiline. Zaujímavosťou je, že minulý rok sa zapojil rovnaký počet obcí, len s iným zložením. Kampaň Vlajka pre Tibet vznikla v polovici deväťdesiatych rokov v západnej Európe, jej cieľom bolo upriamiť pozornosť verejnosti na dlhodobé porušovanie ľudských práv v Tibete. U susedných Čechov, kde kampaň organizujú od roku 1996, sa tento rok zapojilo už 599 samospráv. V Nemecku sa ich zapojilo viac než 1200!

Bratislavský samosprávny kraj sa tento rok kampane zúčastnil už po štvrtýkrát. Medzi zapojenými samosprávami nechýbala ani Bratislava a jej mestská časť Staré Mesto, Pezinok, Košice-Sídlisko Ťahanovce, Košice-Sever, Šaľa a obec Jaklovce. Svoju solidaritu a symbolické gesto podpory vyjadrili aj mimovládne organizácie ako Slovenská humanitná rada, Inštitút pre verejné otázky, Marginal, Združenie občanov miest a obcí Slovenska či Petržalský okrášľovací spolok. Do kampane sa zapojili tiež Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, reštaurácie Prašná Bašta a San Marten. Nechýbali ani občianske združenie Spoločnosť priateľov Tibetu, Santi Nepal a PAZOA. V neposlednej rade sa zúčastnila aj tlačiareň Fidat s.r.o. z Bratislavy, ktorá nám aj tento rok sponzorsky vyhotovila letáky, za čo jej ďakujeme.

Organizátori kampane ďakujú všetkým, ktorí sa zapojili a nesmierne ich teší vzrastajúci počet vyvesených tibetských vlajok: „Je pre nás veľkým potešením, že sa naša prognóza a želanie z minulého roku naplnili a solidaritu s Tibeťanmi žijúcimi pod nadvládou Činy sa rozhodlo vyjadriť ešte viac ľudí ako minulý rok a to o 50%,” hovorí Matej Medvecký z Tibetskej asociácie a dodáva: „Túto radosť zdieľajú aj Lobsang, Sonam a Jampa, jediní Tibeťania žijúci na Slovensku, ktorí zo srdca ďakujú zvlášť každému účastníkovi .“

Veľkou udalosťou bol tento rok brífing zvolaný 10. marca Klubom priateľov Tibetu NR SR, počas ktorého štyria jeho členovia Martin Poliačik (SaS), Peter Osuský (SaS), Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) a František Šebej (Most-Híd) spoločne s predsedom Tibetskej asociácie Matejom Medveckým rozvinuli tibetskú vlajku priamo v sídle NR SR.

„Je nutné, aby Čína rešpektovala ľudské práva na tibetskom území a aby sa so zástupcami tibetského ľudu dohodla na ďalšom fungovaní na tomto území k obojstrannej spokojnosti,” povedal na stretnutí predseda klubu Martin Poliačik, ktorý zároveň vyhlásil celoslovenskú zbierku odkazov a prianí venovaných Tibeťanom. Tie 16. 5. osobne odovzdal v nemeckom Frankfurte priamo J. S. dalajlamovi na súkromnom stretnutí.

„Bolo by dobré, keby sme v politike snaživejšie hľadali dobrý mix medzi obhajobou záujmov a hľadaním princípov. Pretože ani hrubý národný produkt, ani veľkosť krajiny, ani jej ľudnatosť, ani nič takého nemôže dávať tej krajine práva, aby sa zle správala k ľudom, aby sa zle správala k susedom, aby ich anektovala, aby ich obsadzovala, aby ich utláčala,” dodal na brífingu viceprimátor Starého Mesta a poslanec Peter Osuský.

Organizátori, vrátane iniciátorov Ivety Plšekovej a Ernesta Husku, si želajú aby sa tento vzrastajúci trend podpory zachoval a aby sme z roka na rok mohli Tibeťanom žijúcim priamo v Tibete odkázať, že je stále viac a viac ľudí, ktorým ich vzdialené osudy nie sú ľahostajné. Okupácia Tibetu sa počíta od roku 1959, kedy 10. marca čínska armáda kruto potlačila tibetské národné povstanie. Od tej doby až dodnes Tibeťania neúnavne bojujú za svoje ľudské práva a v posledných rokoch ich túžba po slobode nabrala tú najzúfalejšiu podobu – samoupaľovanie. K aprílu 2014 sa upálilo 131 Tibeťanov. Vlajka pre Tibet 2014 zaujala aj pozornosť médií:

http://www.webnoviny.sk/svet/clanok/799856-cesi-su-lojalni-voci-tibetu-mesta-vyvesia-vlajky-za-obete/
http://www.teraz.sk/slovensko/poslanci-tibet-vlajka-parlament/76852-clanok.html
http://www.sme.sk/c/7130486/poslanci-rozvinuli-tibetsku-vlajku-cinu-vyzvali-na-dialog-s-tibetom.html
http://www.staremesto.sk/sk/news/view/vlajka-pre-tibet-v-starom-meste
http://www.kosicesever.sk/clanok/sever-sa-zapojil-do-kampane-vlajka-pre-tibet-2014
http://www.fmg.sk/clanky/poslanci-rozvinuli-v-parlamente-tibetsku-vlajku.html
http://www.petrzalcan.sk/nase-druhe-stretnutie-s-tibetanmi-na-slovensku