O akcii

gyalwarinpocheVlajka pre Tibet je medzinárodná kampaň, ktorej cieľom je každoročne upozorniť na porušovanie ľudských práv v Tibete vyvesením tibetskej vlajky v deň výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou – 10. marca.
Cez stránku www.vlajkapretibet.sk sa môžu zapojiť samosprávy, jednotlivci aj právnické osoby – každý kto chce podporiť Tibeťanov v boji za ich ľudské práva.
V roku 2013 tak spravilo viac ako 100 jednotlivcov a 9 samospráv, v roku 2014 viac ako 150 jednotlivcov a 7 samospráv a v roku 2015 viac ako 200 jednotlivcov a 10 samospráv.

Význam
Vyvesenie tibetskej vlajky je silné gesto solidarity obzvlášť v tomto ťažkom období, keď protest Tibeťanov proti porušovaniu ich základných ľudských práv vrcholí tým najzúfalejším spôsobom – samoupaľovaním. Podľa dostupných údajov došlo od februára 2009 do marca 2016 k samoupáleniu až 144 obetí (https://www.savetibet.org/resources/fact-sheets/self-immolations-by-tibetans/).

Iveta Plšeková a Ernest Huska s členmi správnej rady Tibetskej asociácie v sídle BSK (foto: Jaro Soboň, 2O13)

Oranizátor
Vlajka pre Tibet je na Slovensku organizovaná mimovládnou organizáciou Tibetská asociácia (www.tibetania.sk), ktorá podporuje Tibeťanov a šíri kultúrne bohatstvo Tibetu na území SR, s podporou doktorky Ivety Plšekovej.

Pôvod kampane
Kampaň vznikla v polovici deväťdesiatych rokov v západnej Európe s úmyslom upriamiť pozornosť verejnosti na dlhodobé porušovanie ľudských práv v Tibete. Aktivita, do ktorej sa tradične zapájajú mestá, mestské časti, obce, kraje či okresy, má u našich českých susedov tradíciu od roku 1996 a v roku 2015 sa do nej zapojilo 697 samospráv vrátane Prahy a jej mestských častí (http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=731). V Nemecku sa ich zúčastnilo viac ako 1200.

Vlajka pre Tibet u nás
Na Slovensku sa tradícia tejto kampane počíta od roku 2010, keď sa do nej prvýkrát zapojila Bratislava, a to Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava – Staré Mesto a Bratislava – Petržalka (http://bratislava.sme.sk/c/5278820/mesto-upozornuje-na-tibet-na-okne.html ). Stalo sa tak na podnet vtedajšieho mestského poslanca Ernesta Husku  a vtedajšej župnej poslankyne Ivety Plšekovej. Od roku 2013 sa do kampane môžu zapájať aj jednotlivci a právnické osoby.

Viac informácií o kampani Vlajka pre Tibet na Slovensku za rok 2013 a 2014 sa dočítate v našich článkoch: